Taşınma Maliyetinizi Düşürecek 4 Parlak Fikir

Taşınma, hem maddi hem de manevi anlamda zorlu bir süreçtir. Evinizin bulunduğu konuma ve sahip olduğunuz eşya adedine göre oldukça maliyetli olabilir. Bu yazıda taşınma maliyetinizi düşürecek fikirlerden bahsederek hem taşınma masraflarınız azaltmanız hem de bu süreçte kötü sürprizlere yakalanmamanızı sağlamaya çalışacağız.

Taşınacak Eşyaları Azaltmaya Çalışın

Nakliyat firmaları, taşınma sürecinde size teklif sunarken genellikle sahip olduğunuz eşyaların hacmini hesaplar. Taşınacak ne kadar fazla eşyanız varsa, maliyetiniz de o kadar yükselecektir. Bu anlamda taşınma sürecinde maliyetinizi azaltmanın ilk yolu eşya sayısını azaltmaktan geçer. Bu süreçte artık kullanmadığınız veya işinize yaramayan eşyalardan kurtulmak akla en yakın yoldur.

Kullanmadığınız veya işinize yaramayan eşyaların başında giysiler gelir. Bu bağlamda gardırobunuzu gözden geçirmek ve kullanmadığınız eski giysileri ayırıp bunları ya ihtiyaç sahiplerine vermek ya da internet üzerinden satabilirsiniz. Eğer bağışlama yolunu seçerseniz, bu anlamda vakıflar ve belediyelerin ilgili birimlerine ulaşıp yardım alabilirsiniz. Şayet eşyalarınızı satmak isterseniz, web üzerinde bu hizmeti veren birçok site mevcuttur. Bu sitelerde bir kullanıcı hesabı açıp satmak istediğiniz eşyaların fotoğraflarını yükleyerek fiyat talebinde bulunabilirsiniz. Üstelik bu sayede hem taşınma masraflarınızı azaltacağınız gibi hem de ufak da olsa bir gelir elde edersiniz.

taşınma maliyetlerinizi düşürerecek

İyi Bir Nakliyat Firması ile Çalışın

Günümüzde birçok irili ufaklı işletme nakliye hizmeti sunmaktadır. Taşınma sürecinde eğer eşyalarınızın bir bölümünü nakliye edecekseniz ufak bir kamyonet seçmek maliyetinizi düşürür. Öte yandan, şayet tüm evi taşımayı düşünüyorsanız profesyonel nakliye hizmeti sunan bir firma ile çalışmak işinizi kolaylaştıracaktır. Profesyonel nakliye firmaları nakliye işlemi sırasında kullandıkları kutular ve çelik kasa kamyonlar sayesinde değer verdiğiniz eşyaların zarar görmesinin önüne geçer ve kötü sürprizler yaşamanızın önler.

Birçok Firmadan Teklif Alın

Günümüzde bu hizmeti sunan birçok firma vardır. Bunlar arasından tercih yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç püf nokta bulunur. Öncelikle birçok nakliye firmasından teklif alarak piyasa konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Bunun ardından verilen teklifleri değerlendirip ihtiyaçlarınıza en uygun hizmeti veren firmayla anlaşın. Firma seçerken öncelikle ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmak işin en önemli kısmıdır. Bu sayede değer verdiğiniz eşyalar nakliye sürecinde zarar görmez ve taşınmanız daha kolay gerçekleşir.

Eğer sadece maliyeti gözetiyorsanız, size önerimiz, nakliye firmalarından aldığınız tekliflerin bir ortalamasını çıkarıp buna göre bir firma seçmeniz olacaktır.

taşınma maliyet

Ambalaj Malzemeleri İçin Fazla Harcama Yapmayın

Ev taşırken en fazla masraf ambalaj malzemeleri ve paketleme sürecinde yapılır. Değer verdiğiniz eşyaların nakliye sürecinde zarar görmesini doğal olarak istemezsiniz. Bunun içinde koliler satın alıp eşyaları türlerine göre kategorize ederek mümkün olan en az yeri kaplayacak şekilde yerleştirmeniz gerekir. Fakat bazı büyük eşyaları paketlemek sizin yeteneklerinizi aşar. Örneğin koltuklar, buzdolapları, beyaz eşyalar, büfe ve mobilya takımları bu kategoriye girer.

Bunun için paketleme konusunda işinin uzmanı bir nakliye firmasında yardım alın. Paketleme işini kendiniz üstleniyorsanız birçok nakliye firması taşıma işlemi sırasında eşyalarınızın zarar görmesi halinde sorumluluk almaz. Bu da can sıkıcı bir durumdur. Ayrıca nakliye firmalarının paketleme bahsinde sizden çok daha tecrübeli olduğunu unutmayın.

Koli ve paketlemede kullandığınız diğer malzemeleri toptancılardan sıfır olarak satın almak yerine çevrenizde bulunan süper market ve benzeri işletmelerden hiçbir ücret ödemeden temin edebilirsiniz. Bu da haliyle taşınma masraflarınızı kısacaktır ve tasarruf etmenizi sağlar.

Taşınma süreci zorlu, maliyetli ve yorucu bir süreçtir. Bu yazımızda bahsettiğimiz tüyoları uygulayarak hem taşınma maliyetinizi azaltabilir hem de daha düzenli bir şekilde nakliye işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.