Ro-Ro Taşımacılığı Nedir? Nasıl Yapılır?

Ro-Ro taşımacılığı lojistik araçlarının gemilerle bir yerden bir yere taşınmaları olarak tanımlanabilir. Ro-Ro kelimesindeki kavramlar, Roll on ve Roll off ifadelerinin kısaltması olarak kullanılır. Özellikle son dönemlerde bu tür taşımacılığın ön plana çıktığını belirtmek olanaklıdır. Ferbotların kullanımı, bu tür taşımacılığın da dikkat çekmesini sağlamıştır.

Ro-Ro taşımacılığının birçok avantajı bulunmakta olup bunlardan ilki, minimum elleçleme ile yükün taşınmasıdır. Ro-Ro taşımacılığının gelişmesini sağlayan feribotlar, aynı anda birden fazla lojistik araçları bünyesinde taşır. Bu sayede hem zamandan hem de maliyetten tasarruf edildiğini belirtmek olanaklıdır. Deniz yolu taşımacılığında çok sık tercih edilen Ro-Ro taşımacılığı, günümüz teknolojisinin kullanımını ve lojistik sektöründe yenilikçi adımların atılmasını mümkün kılar.

Ro-Ro taşımacılığında gemiler aracılığıyla kamyonların yanı sıra tır gibi hacimli araçların da taşındığını söylemek mümkündür. Bu sayede taşımacılık sürecinin bir kısmında deniz yolunun avantajlarından faydalanılır. Ro-Ro taşımacılığının kapsamı oldukça geniştir. Bu nedenle Ro-Ro taşımacılığı nedir, kapsamı hakkında neler söyleyebilir gibi sorular her zaman ön planda yer alır.

ro-ro taşımacılığı nedir

Ro-Ro Taşımacılık Nedir?

Gemiler ile yapılan ve lojistik araçlarının minimum maliyet ile deniz yolu üzerinden taşınmasını sağlayan taşımacılık türü Ro-Ro taşımacılık olarak adlandırılır. Feribotların kullanılmasıyla birlikte işlerlik kazanan bu tür taşımacılık, birçok lojistik aracın aynı anda taşınması esasına dayanır. Bu sayede lojistik sürecinin bir kısmı deniz yolu ile gerçekleştirilir. Bu durum, maliyet ile zamandan tasarruf edilmesini sağlar.

Deniz yolu taşımacılığı, özellikle son zamanlarda sıklıkla tercih edilir. Çünkü kara yolu taşımacılığında araç geçişinin imkânsız olduğu bölgeler bulunuyor olabilir. Bunun yanı sıra kara yolunda farklı ülkelere geçişte gümrük işlemlerinin de çeşitli sıkıntılar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda uluslararası taşımacılıkta deniz yolu tercih edilerek işlemlerin çok daha hızlı bir şekilde tamamlanması sağlanabilir.

Ro-Ro gemileri ile gerçekleştirilen Ro-Ro taşımacılık, birçok avantajı bünyesinde barındırır. Ro-Ro gemilerinin diğer gemilere göre çok daha fazla mal taşıma kapasitesine sahip olduğu bilinir. Bir Ro-Ro gemisine 300-500 arasında binek aracın yüklenebildiğini söyleyebiliriz. Bu durum, Ro-Ro taşımacılığının tercih edilmesinde dikkat çeken hususlar arasında yer almasını sağlar.

Ro-Ro Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere ticaret hacminin artması, zaman içerisinde farklı yöntemlerin taşımacılık kapsamında tercih edilmesini sağlar. Ro-Ro taşımacılık, bu yöntemlerden bir tanesidir. Ro-Ro taşımacılığın belirli hususlar dahilinde yapıldığı bilinen bir gerçektir. Bu hususlara dikkat edilmesi, taşımacılığın çok daha efektif bir şekilde yapılmasını mümkün kılar.

Ro-Ro gemilerine ilk etapta araç yüklemesi yapılır. Araç yüklemesi sırasında araç şoförünün liman bölgesinde yer almasının gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Gemiye araçların yüklenmesine dair alınan izinler kapsamında, ilgili tarih ve saatte yükleme işlemleri gerçekleştirilir. Ro-Ro gemilerine araçların ne şekilde yüklenecekleri, taşıyıcı firma ile gönderici firma arasındaki anlaşma ile belirlenir. Çünkü gemiye yükleme sırasında belirli bir planın olması ve bu plana göre hareket edilmesi gerekir.

Ro-Ro gemisinin Ro-Ro limanına yaklaşması ile birlikte gemi kapakları açılarak yüklenecek araçların sıra ile gemiye geçişi sağlanır. Aslında sistem feribot ile oldukça benzerdir. Ro-Ro gemileri normal gemilerden daha farklıdır. Öncelikle çok daha fazla binek araç alır. Bunun yanı sıra bu tür gemilerin arka kısımlarında kapak bulunduğunu söylemek mümkündür. Bu sayede frigo taşımacılığı da gerçekleştirilir.

Araçların indirilecekleri limanlar ise standart limanlardan çok daha farklıdır. Öncelikle bu tür araçların indirilmesi için Ro-Ro limanları tercih edilir. Ro-Ro limanlarında indirilen araçların transferine ise kara yolu üzerinden devam edilir. Belirtilen adımların her biri Ro-Ro taşımacılık kapsamına girmektedir.

ro-ro taşımacılığı nedir? nasıl yapılır

Ro-Ro Taşımacılığı Faydaları Nelerdir?

Ro-Ro taşımacılık pek çok avantajı bünyesinde barındırır. Bu tür taşımacılığın faydalarını ise genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

  • Lojistik araçlar Ro-Ro gemileriyle çok özel bir şekilde taşındığından hasar riski bir hayli düşüktür.
  • Yükleme ve boşaltma maliyetleri bir hayli düşüktür. Bu sayede maliyetten tasarruf edilir.
  • Yükleme ve boşaltma işlemleri oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.
  • Ro-Ro gemileri diğer gemilere göre çok daha hızlıdır. Bu sayede taşıma işlemleri hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirilir. Bu sayede zamandan tasarruf elde edilir.

Belirtilen hususların her biri, Ro-Ro taşımacılığın avantajları arasında değerlendirilir. Sahip olduğu avantajlar sayesinde özellikle son dönemlerde Ro-Ro taşımacılığın sıklıkla tercih edildiğini söylemek olanaklıdır.